Ing. Kočvara Štefan (1934 - 2020)

obrázok

Narodený
28. 03. 1934, Myjava

Dátum a miesto úmrtia
14. 01. 2020

Pôsobnosť
Piešťany

Typ autority
Vynálezca patentu

Citácia
https://www.piestanskydennik.sk/2020/01/29/zomrel-nestor-dentalnej-techniky-z-chirany/

Životopis
Život Štefana Kočvaru bol naplnený činorodou prácou v prospech vývoja a výroby dentálnej techniky na Slovensku. Narodil sa na Myjave 28. marca 1934 ako tretie, najmladšie dieťa pánskeho krajčíra Štefana Kočvaru a Alžbety, rodenej Zemanovej. V tom čase sa ženy starali o deti a domácnosť, aj Alžbeta svoj život zasvätila manželovi a deťom. Okrem syna Štefana mala dve staršie dcéry. Rodina, v ktorej budúci vynálezca vyrastal, žila usporiadaným a nábožensky založeným životom. Bol to dobrý základ jeho budúcemu životu a rozvoju osobnosti.
V škole sa výborne učil, preto keď vzniklo v Myjave v roku 1945 prvé osemročné gymnázium, malý Štefan už po štvrtej triede základnej školy nastúpil do prímy. Po úspešnom absolvovaní strednej školy pokračoval v štúdiách na Strojníckej fakulte Vysokej školy technickej v Bratislave. Štúdium ukončil úspešne v roku 1957 a v tom istom roku od 1. júla až do 15. marca 1960 pracoval vo vývojom stredisku Presná mechanika Bratislava ako konštruktér.
„Chirana bola pre môjho manžela životným pracoviskom a náplňou jeho technických vedomostí a zručností,“ uviedla jeho manželka, stredoškolská pedagogička Elena Kočvarová, doktorka filozofie. Podľa jej slov bol Š. Kočvara nestorom dentálnej techniky, na svojom konte má dvanásť československých technických patentov. Okrem toho sa prejavil aj ako zlepšovateľ. Jeho početné návrhy boli v praxi zrealizované. Dentálnou technikou reprezentoval Chiranu na niekoľkých svetových výstavách doma aj v zahraničí.
Pracoval až do odchodu do dôchodku. A aký bol jeho osobný život? „Svadbu sme mali 23. júla 1960 v Myjave, žili sme spolu takmer 60 rokov,“ povedala E. Kočvarová, rodená Stračárová, ktorá manžela celý život milovala a podporovala. Obaja si založili rodinu a od decembra 1960 žili v Piešťanoch. Štefan bol otcom troch detí – dvoch dcér a jedného syna. Má štyri vnúčatá – dve dievčatá a dvoch chlapcov.


Top