ak. mal. Dusíková Maja (1946)

obrázok

Narodený
30. 08. 1946, Piešťany

Pôsobnosť
Piešťany, [Bratislava], Florencia

Typ autority
Umelec (maliar, sochár...), maliarka a ilustrátorka kníh

Citácia
Foto: facebook MD

Životopis
Akad. maliarka Maja Dusíková Ondreičková sa narodila v Piešťanoch. Istú dobu rodina žila v Trenčíne, kde navštevovala materskú i základnú školu. V Bratislave, kam sa neskôr presťahovali, v roku 1973 absolvovala Vysokú školu výtvarných umení na oddelení voľnej grafiky a knižnej ilustrácie u profesorov Vincenta Hložníka a Albína Brunovského. V roku 1982 s manželom, akad. maliarom Stanom Dusíkom a deťmi emigrovala do Talianska. Žije a pracuje vo Florencii (Taliansko).
Výtvarný prejav Maje Dusíkovej charakterizuje poeticko-realistický výraz, nežná farebnosť a zmysel pre fantazijnú rozprávkovú interpretáciu. Domáce i zahraničné vydavateľstvá ju poverujú ilustrovaním kníh s bohatou rozprávkovou fabulou, ktorým vie vdýchnuť osobitné čaro. Vynikajúco kreslí a svoje kresby zaujímavo komponuje. Doteraz ilustrovala približne 70 kníh, ktoré boli preložené do mnohých jazykov.
Ilustrovala pre vydavateľstvá Tatran, Slovenský spisovateľ, Nord-Sud Verlag, Bloomsbury Londýn-Berlín Verlag a spolupracuje s vydavateľstvom BUVIK.

V súťaži o Najkrajšiu knihu Slovenska vynikla jej kniha Dobšinského rozprávok Tri holúbky a veršované dielo Milana Rúfusa a Františka Hrubína Hrnček, var, ktoré ilustrovala spolu s manželom Stanislavom Dusíkom (2007). V roku 1998 pre UNICEF namaľovala najkrajšiu vianočnú pohľadnicu roka, v roku 2002 získala Cenu Ľudovíta Fullu a v roku 2004 ocenenie Premio Internacionale Beato Angelico za umelecký prínos v grafike a ilustrácii v Taliansku.

Odkazy

Knihy (12)


Top