Záhon Zoro (1943)

obrázok

Narodený
07. 01. 1943, Piešťany

Pôsobnosť
Bratislava

Typ autority
slovenský režisér

Životopis
Zoro Záhon (Zoroslav Záhon) je slovenský režisér a herec. Vyštudoval herectvo na bratislavskej VŠMU (1964). Dva roky pôsobil v Krajovom divadle v Trnave, odkiaľ prešiel do bratislavskej televízie ako asistent réžie u režiséra Martina Hollého. V roku 1973 debutoval televíznym filmom Cena života. Od roku 1975 nakrúcal celovečerné filmy. Po smrti režiséra Vladimíra Bahnu dokončil jeho film Poéma o svedomí. Režíroval slovenské verzie koprodukčných filmov Smrť pána Golužu a Lev Tolstoj.
Režíroval napr. tieto filmy: Tetované časom (1975); Poéma o svedomí, dokončil po V. Bahnovi (1978); Pomocník (1981); Akcia Edelstein (1986); Začiatok sezóny (1987)... Film Pomocník bol v r. 1982 československým kandidátom na Oscara za najlepší cudzojazyčný film. Za film Pomocník získal Veľkú zvláštnu cenu na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch a Cenu Československej filmovej kritiky.
V 80. rokoch bol Zoro Záhon vymenovaný do funkcie riaditeľa Štúdia hraných filmov a neskôr námestníka generálneho riaditeľa Slovenského filmu. V rokoch 1994–1995 pracoval pre maďarskú Duna TV a v októbri 1996 prijal miesto šéfredaktora v televízii VTV. V rámci cyklu dokumentárnych filmov pre ňu nakrútil okrem iného portréty Karola Zachara, Evy Blahovej, Martina Hubu, Emílie Vášaryovej, Milana Vavru... Jeho zatiaľ posledný film je televízny dokument pre STV Péter Pázmány – arcibiskup ostrihomský.
V súčasnosti žije v Bratislave a je na dôchodku. Má dvoch synov, troch vnukov a vnučku. Brat herca Ľubomíra Záhona.
(Zdroj: Film.sk; wikipedia, www.osobnosti.cz)


Top