Ing. arch. Pernecký Bohuslav (1950)

obrázok

Ďalšie mená
Bobo Pernecký

Narodený
08. 06. 1950, Liptovská Osada

Pôsobnosť
Piešťany

Typ autority
Architekt, významný a úspešný slovenský karikaturista, ilustrátor, autor výstav Karikatúra a jazz, spolupracuje na viacerých kultúrnych projektoch mesta.

Životopis
Bobo Pernecký sa narodil v roku 1950 v znamení blíženca. Túto dilemu rieši rozdvojením osobnosti na karikaturistu a architekta. Žije a tvorí v Piešťanoch. Kým architekt sa snaží zarábať na živobytie, karikaturista si publikuje (Roháč, Kultúrny život, Výtvarný život, Projekt, Domino Fórum, Szpilky, Eulenspiege, Witty World ...). Vystavuje (Slovensko, Česko, Poľsko, Belgicko, Turecko, Francúzsko, Nemecko, Rumunsko, Bulharsko, Anglicko, Rusko, Kanada, Mexiko ... ), ilustruje knihy (Ján Štrasser: Kráľ je polonahý, Kornel Foldvári: Päťadvadsať, Berco Trnave: Odkaz v demižóne, Epitafy z cintorína politických mŕtvol, Obesenci uzlového písma a ďalšie - spolu okolo 20 projektov), zbiera ocenenia vo svete (San Antonio de Los Baňos – Kuba, Ancona – Taliansko, Hradec Králové – Česko... ) aj doma (Novomestský osteň, Zlatý súdok – Prešov). Obaja architekt i karikaturista sa občas stretnú a snažia sa porozumieť si navzájom, kým unavení nezaspia.
Je spoluzakladateľ Medzinárodnej súťažnej výstavy karikatúry o architektúre Archi-katúra. Počas svojej karikaturistickej činnosti publikoval v množstve domácich periodík (Roháč, Výtvarný život, Film a divadlo, Javisko, Smena). Ilustroval množstvo kníh a jeho karikatúry boli často oceňované aj v zahraničí. Má za sebou 50 samostatných výstav, 200 kolektívnych výstav doma i v zahraničí. Za svoje karikatúry získal cca 20 ocenení, ilustroval 25 knižných titulov, v r. 2010 mu vyšla profilová kniha Človekopis. Bol súčasťou tímu, ktorý viedla jeho manželka Hana Pernecká, a ktorý bol nominovaný na Cenu Dušana Jurkoviča 2010 za Pamätník obetiam holokaustu z okresu Bánovce nad Bebravou. V r. 2006 získal ateliér, ktorého je členom, najvyššie ocenenie CE.ZA.R za projekt „Pešia zóna Piešťany“. V r. 2014 získal hlavnú cenu v rámci súťaže International Cartoon Contest Ruse (Bulharsko), ktorej témou bolo "Voliť alebo nevoliť - teraz je to iné". Je spoluautorom publikácie Piešťany 2034 Mesto bez stresu (2018) a autorom projektu rekonštrukcie Kolonádového mosta. V roku 2020 minibásne Jána Štrassera našli maximálne adekvátne výtvarné stvárnenie z ruky karikaturistu Boba Perneckého. Kľúčovým slovo pre spojenie týchto dvoch umelcov je – humor.

Odkazy

Knihy (10)

Ocenenia
Cena primátora mesta Piešťany
Cena mesta Piešťany

Top