Led Zeppelin: The song remains the same

Typ podujatia
film

Dátum, čas a miesto konania
20. 08. 2021 o 20.30 h Kultúrno spoločenské centrum Fontána
12. 08. 2022 o 21.00 h Prírodné kino - Kino Fontána

UsporiadateľMestské kultúrne stredisko mesta Piešťany

Popis
The Song Remains the Same je koncertný film anglickej rockovej skupiny Led Zeppelin. Film pochádza z troch nocí keď vystúpili počas ich koncertného turné po Severnej Amerike v roku 1973 v newyorskej Madison Square Garden. Súčasťou filmu sú aj zábery z nahrávacích štúdií Shepperton Studios. Film mal svoju premiéru o tri roky neskôr, 20. okróbra 1976, v kine Cinema I New York a 22. okróbra 1976 v Fox Wilshire v Los Angeles. O dva týždne sa konala jeho premiéra v Spojenom kráľovstve v lodýnskom kine Warner West End Cinema. Súčasťou filmu je aj jeho rovnomenný soundtrack, The Song Remains the Same. Film na DVD vyšiel 31. decembra 1999. Reedícia filmu s novými prídavkami vydali na nosičoch DVD, HD DVD a na Blu-ray Disc Warner Home Video dňa 20. novembra 2007
Už od konca 60. rokov mala skupina Led Zeppelin plány natočiť film. Viacero nasledujúcich pokusov niečo nakrútiť bolo neúspešných. Niektoré zo snímok, ktoré vznikli 9. januára 1970 v Royal Albert Hall boli pre nízku kvalitu zavrhnuté a vyšli v roku 2003 v remastrovanej verzii pod názvom Led Zeppelin DVD.
Dňa 20. júla sa počas turné po USA v roku 1973, manažér skupiny, Peter Grant, so svojim známym, režisérom Joeom Massotom a požiadal ho aby zdokumentoval ich cestu po koncertných sálach krajine. Potom ako registrovali aký úspech kapela u publika v krajine má, Jimmi Page sa rozhodol, osloviť ho aby sa ujal réžie pokusu o realizáciu celovečerného koncertného filmu. Pristávanie ich súkromným lietadlom, The Starship, filmovali pred vystúpením 24. júla, ktoré sa konalo na Three Rivers Stadium v Pittsburghu. K nakrúcaniu na troch po sebe nasledujúcich koncertoch, ktoré sa konali 27.-29. júla 1973 v New Yorku v Madison Square Garden.

Napriek všetkým technickým nedostatkom je pre súčasnosť tento film cenným historickým dokumentom, ktorý dáva náhľad na obdobie, kedy bola kapela Led Zeppelin na vrchole svojej slávy. Dosť presne predvádza excesy hudobného biznisu 70. rokov 20. storočia.


Videá


Top