Poďme spolu objavovať Česko a Slovensko

obrázok
K letu neodmysliteľne patrí cestovanie a získavanie nových zážitkov. Mestská knižnica mesta Piešťany pripravila pre svojich čitateľov, ale aj návštevníkov nášho kúpeľného mesta od 11. júna do 12. septembra 2021 výstavu Poďme objavovať Česko a Slovensko venovanú téme spoznávania zaujímavostí Česka a Slovenska.
Výstava, ktorá vznikla na motívy kníh známej slovenskej ilustrátorky Márie Nerádovej, náučnou a vtipnou formou prezentuje mestá, pamätihodnosti a prírodné lokality oboch krajín. Pozostáva z dvoch častí: prvá časť výstavy vychádza z knihy Márie Nerádovej Poďme objavovať Slovensko. Na potulkách Slovenskom návštevníci spoznajú Bratislavu, navštívia Festival duchov a strašidiel na Bojnickom zámku, preletia balónom ponad Tatry do Banského múzea v Banskej Štiavnici, v Martine sa poprechádzajú po Múzeu slovenskej dediny, z rebríka spoznajú krásy Slovenského raja, posedia si pri Liptovskej Mare, navštívia jaskyňu či Spišský hrad a oddýchnu si v piešťanských kúpeľoch v termálnej vode, pri vodoliečbe či masáži. V druhej časti výstavy, ktorá vznikla na motívy knihy Pojďme objevovat Česko, sa s hlavnou postavou – prasiatkom Oliverom a jeho zvieracou rodinkou návštevník vydá na potulky Českom. Navštívi hlavné mesto Česka – Prahu, národný park České Švajčiarsko, rozprávkový zámok Hluboká, pozrie si kamenné veže v Adršpašských skalách, raj vlakov a lietadiel v Národnom technickom múzeu, tehlové domčeky v meste topánok Zlíne. Nazrie do priepasti Macocha, poplaví sa na loďke Punkevnou jaskyňou, v Beskydách vyjde k soche Radegasta a k farebným chalúpkam na Pustevnách, sfára do baní v Ostrave, visutou lanovou dráhou sa dostane k „vesmírnej rakete“ – televíznej veži na vrchole Ještěd, v zime sa vyvezie lanovkou na najvyššiu horu Krkonôš Sněžku. Výlet ukončí pod veľkým vianočným stromčekom na námestí v Českom Krumlove.
Výstava, ktorú pre deti zostavil slovenský ilustrátor Ďuro Balogh a architekt Juraj Žilinčár poskytne deťom zaujímavé poznatky, dospelým návštevníkom možnosť všeobecného vzdelávania v histórii, geografii, cestovnom ruchu. Zároveň vytvára priestor k podpore rozvoja turizmu, pretože ponúka rodinám s deťmi inšpiráciu k návšteve historických, prírodných a iných turistických lokalít v Čechách a na Slovensku.
Výstava je súčasťou festivalu Keď čítanie je čtení XIII., ktorý sa koná pod záštitou českého veľvyslanca na Slovensku Tomáša Tuhého a primátora mesta Piešťany Petra Jančoviča. Počas prázdninových mesiacov pripravíme k výstave komentované prehliadky, kreatívne dielne, či divadelné dramatizácie, prezentácie historických a turistických zaujímavostí Čiech a Slovenska, premietanie videoprezentácií Cyklopotulky po Česku, výstavu fotografií na tému bezbariérovej turistiky, prezentáciu „Cyklotrasy roku 2021" a ďalšie. O podrobnom programe festivalu budeme verejnosť priebežne informovať v kalendári podujatí na www.kniznica.sk. Partnerom výstavy je CzechTourism Slovensko.
Autor: Mestská knižnica mesta Piešťany Dátum: 15. 06. 2021

Top