Lubošinská Viera (1897 - 1978)

obrázok

Narodený
Moskva

Pôsobnosť
Piešťany, India

Typ autority
Autor, Dcéra významného ruského politika, pracovala v kúpeľoch, neskôr v Indii na kniežacom dvore. Svoje zážitky si denne písala. Tento denník bol vydaný v r. 2007.

Citácia
Indický denník. 2006 - 2007. (Piešťany: Balneologické múzeum v spolupráci s Mestom Piešťany, 2006 - 2007, záložka na obale knihy)

Životopis
Narodila sa v Moskve v rodine významného ruského politika a poslanca Dumy Prof. M. Y. Herzensteina. Nepredvídateľnou hrou osudu, kedy musela po revolúcií v roku 1917 spolu s manželom Marekom utiecť pred boľševickou represiou z Ruska, sa dostáva do vtedajšieho Československa. Vďaka svojej kultivovanosti, vzdelaniu a aristokratickému vystupovaniu manželia Lubošinskí získavajú zamestnanie v svetoznámych piešťanských kúpeľoch. Tu sa stretávajú s navábom z Bhópálu. V roku 1938 prijímajú Viera a Marek pozvanie navába pracovať na jeho kniežacom dvore v Indii. Tu strávila Viera Lubošinská spolu s manželom obdobie rokov 1938 – 1945. Bolo to prelomové obdobie dejín i života manželov Lubošinských. Obdobie i okolnosti ich pôsobenia boli také zaujímavé, že sa o tom Viera Lubošinská rozhodla napísať pútavý a unikátny denník. Tento "Indický denník" bol vďaka Balneologickému múzeu v Piešťanoch vydaný v r. 2007.

Odkazy


Top