Olejníková Daniela

obrázok

Pôsobnosť
Bratislava

Typ autority
Ilustrátor, maliarka, grafička, autorka Ceny Mesta Piešťany 2014

Životopis
Patrí medzi najvýraznejšie osobnosti súčasnej domácej knižnej ilustrácie. Narodila sa v Bratislave, kde v roku 2011 ukončila štúdium grafiky a iných médií na Vysokej škole výtvarných umení a odvtedy dokončila niekoľko ilustračných projektov. V súčasnosti sa venuje najmä digitálnej ilustrácii, no rada ju strieda inými technikami (linoryt, akvarel, akryl).
Za knihy O basetovi, ktorý neznášal mľaskanie (Miro Čársky), Trinásť (Jana Bodnárová) a za študentské práce Slávik (Hans Christian Andersen) a Liek pre Vĺčika získala ceny v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska. Kniha V melónovom cukre (Richard Brautigan) získala Cenu za grafickú úpravu. Je držiteľkou Plakety BIB 2013 za knihy V melónovom cukre a Trinásť.
Zúčastnila sa dvoch desiatok výstav, okrem iného participovala na výstave BIB The Picture Book in Its Diversity v Japonsku. Spolupracuje s časopismi Včielka, Zornička, denníkom SME či Denníkom N. Spolu s Damianom Herb tvorí grafické štúdio Limb. Žije a tvorí v Bratislave.

Výberová bibliografia:
Spiace mesto (Martin Vopěnka, 2011), O kresbe, čo ožila (Daniel Pastirčák, 2014), Útek (Marek Vadas, 2016) Největší přání (Ester Stará, 2017), Krutá Marta (Marek Vadas, 2020), Psychológia pre milujúcich rodičov (Jana Bašnáková, 2022).

Odkazy

Knihy (21)


Top