Pešo, Cyklo, In-Line

Pešo, Cyklo, In-Line


Piešťany - to nie sú len najvýznamnejšie slovenské kúpele zamerané na liečbu ochorení pohybového aparátu. Okrem liečenia ponúkajú široký výber možností využitia voľného času - odpočinok, rekreáciu, pestrý kultúrny, športový a spoločenský život. Turistická sezóna trvá prakticky po celý rok. Či už sa rozhodnete poprechádzať po parkoch, posedieť si v niektorej z kaviarničiek, zájsť si na koncert, za turistikou alebo si vyberiete plavbu výletnou loďou, určite nebudete sklamaní.

Piešťany sú jedným z mála miest, kde sa dajú realizovať takmer všetky druhy športu – od atletiky až po jazdu na koni či golf. Dlhodobú tradíciu majú vďaka vodnej nádrži Sĺňava hlavne vodné športy. Mesto disponuje širokým spektrom športovísk a pravidelne býva  dejiskom  významných medzinárodných podujatí.

Vďaka svojej polohe majú Piešťany  ideálne podmienky na turistiku či cykloturistiku. Ponúkajú veľa možností na vychádzky, či už  za históriou na staroslovanské hradisko Ducové, hrady Tematín, Čachtice alebo do okolitej prírody  na vrchy Havran, Marhát , Bezovec. V okolí Piešťan nájdete množstvo lesných ciest vhodných na cykloturistiku,  okrem iného aj  novovybudovanú asfaltovú cyklotrasu,  vhodnú aj na in-line korčuľovanie.

Piešťany, mesto ležiace v západnej časti Slovenska na úpätí pohoria Považský Inovec, patrí medzi najvýznamnejšie slovenské a tiež popredné európske kúpele. Svojimi unikátnymi liečivými zdrojmi, ale aj zaujímavými historickými pamiatkami každoročne lákajú k návšteve tisíce turistov. Hlavnú tepnu centra mesta vytvára Winterova ulica. Kaviarne a cukrárne s letnými terasami lákajú k posedeniu uprostred pešej zóny, ktorá je pamiatkovou oblasťou s mnohými budovami secesného i moderného charakteru. Práve tu môžu začať návštevníci Piešťan prehliadku mesta, ktorá povedie od Winterovej ulice pozdĺž „neposlušnej čiary“ ku Kolonádovému mostu a odtiaľ bočnou Winterovou ulicou späť k hlavnej pešej zóne.

Piešťany sú predovšetkým mestom kúpeľov a s nimi spojených parkov, ktoré tvoria veľkú časť mestskej zelene. Piešťanské parky sa rozprestierajú po oboch stranách Váhu. Po ľavej strane Váhu tzv. kúpeľný park, na pravej strane mestský park. Z botanického hľadiska sú zaujímavé veľkou druhovou rozmanitosťou drevín. Vzhľadom na klímu sa dobre darí hlavne teplomilným druhom. Vyskytujú sa tu mnohé vzácne, i cudzokrajné dreviny. Kúpeľný park je bohatý aj na vodnú či močiarnu flóru v obľúbených leknových jazierkach. Prechádzky po piešťanských parkoch ponúkajú okrem relaxu v príjemnom prostredí aj možnosť kultúrneho vyžitia v podobe promenádnych koncertov.

Piešťany ponúkajú aj inú možnosť svojho poznávania, a to formou zábavy. Nielen pre obyvateľov Piešťan, ale aj pre všetkých, ktorí naše mesto navštívia, je určený projekt Piešťanské chodníčky. Ide o tematické vychádzky, v rámci ktorých môžete navštíviť významné pamätihodnosti, umelecké diela, monumenty, napiť sa z liečivých prameňov, spoznať kúpele, obdivovať cudzokrajnú piešťanskú flóru, dozvedieť sa o významných osobnostiach, ktoré v tomto meste žili. Ktorúkoľvek vychádzku podľa vášho záujmu si môžete objednať v Piešťanskom informačnom centre.

Ak máte záujem lepšie spoznať piešťanský región, Piešťanské informačné centrum vám ponúka možnosť navštíviť aj lokality v okolí Piešťan. Milovníci histórie sa môžu vydať po stopách dávnej minulosti  k archeologickej lokalite na vrchu Kostolec, do etnografického múzea v Krakovanoch, navštíviť kúriu Mórica Beňovského vo Vrbovom alebo zrúcaninu hradu Beckov. Pre tých odvážnejších je určená výprava k Rybníku Bašovce, ktorý okrem možnosti rybolovu ponúka aj  adrenalínovú špecialitu – unikátnu lanovú dráhu, ktorá vedie aj nad vodou.

Kolookruh Sĺňava je okružná trasa, rekreačno-náučný asfaltový okruh okolo vodnej nádrže Sĺňava, vhodný  na cyklistiku, pešiu turistiku, ale aj in-line korčuľovanie. Má asfaltový povrch, široký 3-4m. Trasa vedie po rovine od Krajinského mosta  po  pravom brehu Váhu, smerom na  Lodenicu, hať Drahovce, vodnolyžiarsky areál a späť po ľavom brehu Váhu. Prechod peši dookola trvá asi 3 hodiny, bicyklom asi 40 minút.  Možnosť občerstvenia po ceste ponúka Lodenica, Ratnovská zátoka, prípadne reštauračné zariadenia v blízkosti Krajinského mosta v Piešťanoch.

Popri vodnom toku Dubová je vytvorený cyklochodník , ktorý umožňuje chodcom, cyklistom a korčuliarom dostať sa z jednej časti mesta na druhú, pričom sa stále nachádzajú v príjemnom prostredí stromov, vody a lavičiek.

 

Cyklistika, okrem toho, že predstavuje najekologickejší spôsobom dopravy, prináša množstvo ďalších výhod. Nízka záťaž kĺbov, najrýchlejší dopravný prostriedok poháňaný ľudskou silou, fyzický aj psychický relax, nenáročné  parkovanie...Dosť dôvodov podľahnúť tejto obľúbenej forme rekreačného športovania a vybrať sa spoznávať  okolie zo sedla bicykla. Či už patríte medzi rekreačných cykloturistov alebo náročnejších cyklistov, v blízkom okolí Piešťan nájdete pre seba veľa možností. Stačí si len vybrať...

Bananský náučný chodník sa nachádza v blízkosti Piešťan. Jeho cieľom je informovať obyvateľov aj návštevníkov Piešťan o hodnotách tunajšieho prírodného a historického prostredia. Pozdĺž celého chodníka sa nachádzajú 4 informačné tabule a 2 prístrešky na odpočinok.

 

 

Ak máte chuť na príjemné posedenie mimo ruchu mesta v krásnom horskom prostredí, nájdete ho iba 5 km od Piešťan,  na odbočke ku Bakchus vile z cesty na Havran. Práve tu sa nachádza Reštaurácia Furman, ktorá predstavu furmanského sídla napĺňa aj vizuálne - upravený areál je dekorovaný vozmi a kolesami, zaplavený...

Ak odbočíte v Piešťanoch z cesty popri letisku na Veľké Orvište, informačná tabuľa pri obecnom kostole vás nasmeruje k Rybníku Bašovce. Návšteva tohto miesta bude pre vás príjemným zážitkom, či už hľadáte relax alebo športové vyžitie.
Pre tých pokojnejších ponúka možnosť...

Na území Slovenska bolo v minulosti okolo 250 hradov. V súčasnosti je niekoľko z nich opravených, viaceré sú zrúcaniny a mnohé už zanikli. Ak chcete vidieť, ako tieto hrady vyzerali pred 300 - 500 rokmi, keď boli v plnej svojej kráse a vládli na nich feudáli, ktorých pôsobenie nám dnes pripomína história, legendy a povesti, nenechajte si ujsť návštevu parku miniatúr v obci Podolie.


Top